top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağız Canalp

Fuar Standında Lightbox Kullanımı.

Kelime anlamı olarak lightbox ışıklı kutu demektir. Temel prensip olarak, ışığı geçirebilen bir yüzeye basılan görselin arkasına yerleştirilen bir ışık kaynağı yardımıyla görselin kontrastının arttırılması ve görselin daha çok dikkat çekmesi veya görselin detaylarının vurgulanmasını sağlanır. Son 10 yılda led aydınlatma teknolojisinin gelişimi, çok farklı çeşitlerde ve daha estetik lightbox tasarımları yapılmasına olanak sağlamıştır.

Doğru Lightbox seçimi;

Kiralık standlarda da birçok firma lightbox’lara rağbet göstermektedir. Çerçeveli veya çerçevesiz, 4 taraflı, vb… şekillerde yapılabildiği gibi yapımında kumaş, vinyl, cam, pleksiglass gibi farklı materyaller kullanılabilir.


Temel çalışma prensibi olarak lightbox’lar iki ana gruba ayrılır;


Arkdan aydınlatmalı (Backlit Lightbox): Bu türdeki lightbox’larda görselin basılı olduğu yüzey, tam arkadan ışık verilerek direkt olarak aydınlatılır. Işığın patlamasını önlemek ve vurgulanmak istenilen görsel tam olarak eşit şekilde aydınlatabilmek için ışık kaynağı belirli bir uzaklıkta konumlandırılmalıdır. Yandan aydınlatmalı lightbox’lara göre çok daha büyük şekilde tasarlanılabilirler. Fuar alanları gibi yoğun ışıklı ortamlarda fuar standınız, ziyaretçilerin dikkatini çekmesini sağlar.


Yandan aydınlatmalı (Side-lit Lightbox): Bu türdeki lightboxlar’da ışık, aydınlatılmak istenilen görselin basılı olduğu yüzeye direkt olarak verilmez kenarlarından verilerek aydınlatılır. Bu türdeki lightbox’lar arkadan aydınlatmalı lightbox’lara oranla çok daha ince olarak tasarlanılabilirler. Görselde kullanılan detayları ön plana çıkartmada daha etkilidir. Genel olarak Fuar standı tasarımlarında duvara asılacak şekilde kullanılır.

Hedefinizi belirleyip ihtiyacınıza uygun şekilde lightbox kullanarak standınızın dikkatleri üzerine çekmesini sağlayacaktır.


Planet Exhibitions 20 yılı aşkın tecrübesiyle müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel tasarımlı lightbox’lar üreterek Chicago Fuar Standı, Las Vegas Fuar Standı ve Amerika’nın birçok şehrinde ki standlarda kullanmıştır.


Konuyla ilgili sorularınız için bizlere hello@planetexhibitions.com adresinden e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page